Studio4Life
Oferta
Galeria
Kontakt

Nordic Walking

Noridic WalkingNordic Walking - jest to forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Wymyślony został w Finlandii w latach dwudziestych XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych.

W porównaniu do zwyczajnego marszu, Nordic Walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron.

Osoby uprawiające Nordic Walking w większym zakresie, choć mniej intensywnie, angażują mięśnie ciała: m.in. (klatki piersiowej, tricepsy, bicepsy, mięśnie brzucha). Są również inaczej stymulowane niż w zwykłym marszu, prowadzi do większego ich wzmocnienia niż przy zwyczajnym chodzeniu czy joggingu.

Ważnym czynnikiem jest możliwość uprawiania w zasadzie przez każdego - bez względu na wiek, kondycję czy tuszę. Nordic Walking można uprawiać zarówno nad morzem, w lesie, parku czy w górach - przez cały rok.

Badania wykazały, że dobry trening techniki, zajęcia Nordic Walkingu pozwala osiągnąć takie korzyści zdrowotne jak: usprawnienie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, zwiększenie poboru tlenu przeciętnie o 20-58 %, w zależności od intensywności wbijania kijków.

Nordic WalkingRozwija też wszystkie mięśnie kończyn dolnych, prostowników kończyn górnych, wzmacnia mięśnie tułowia, ramion i barków, zwiększa mobilność górnego odcinka kręgosłupa i łagodzi napięcia mięśniowe w okolicy barków.

Niewielkie obciążenie stawów u osób ćwiczących Nordic Walking sprawia, że jest zalecany osobom otyłym.

Nie pogarsza także stanu obolałych stawów, zwłaszcza kolanowych. Ponadto w porównaniu ze zwykłym chodem, uprawiający Nordic Walking spala przeciętnie od 20% do 40% więcej kalorii.

Kijki pomagają również w utrzymaniu lepszej postawy, równowagi i stabilności podczas chodu w trudnym terenie.

Dla kogo Nordic Walking?

  • Dla osób z nadwagą,
  • Dla osób z problemami zdrowotnymi,
  • Dla dzieci i młodzieży, dla sportowców,  
  • Dla sportowców z problemami stawów,
  • Dla przyszłych matek,
  • Dla wszystkich lubiących ruch na świeżym powietrzu.